Grįžtamasis ryšys Spausdinti El. paštas

Vienas mano dėstytojų turi labai žavią savybę - grįžtamąjį ryšį visuomet pradeda pagyrimu. Pakelia nuotaiką, pagiria ir paskui - op, susako viską, ką darai blogai. Dabar aš jau žinau šią jo savybę, tai tiesiog pralaukiu pirmąsias kelias minutes, žinodama, kad tai, kas svarbiausia, - bus po to.

Kažkada viena psichologė mane išmokė labai gero "triuko", kuris itin tinka šiam atvejui. Sakinyje "taip..., bet..." smegenys geriau įsimena tai, kas eina po "bet". Taigi grįžtamasis ryšys prasidedantis liaupsėmis ir pasibagiantis kritika atmintyje išliks kaip pastabos.

Tiesa, paprastai žmonės gūžiasi vien nuo žodžio "kritika" ar "pastaba", nes dažniausiai tai asocijuojasi su neigiama informacija (sąmoningai ar ne, fiksuojame: "esu niekam tikęs"). Nežinau, kaip jūs, bet aš tikrai nemėgstu srauto informacijos apie tai, kad kažką darau ne taip. Kartais ima atrodyti, jog viskas yra blogai. Man daug labiau prie širdies pozityvios pastabos ar kritika, t.y. ne tik informacija apie tai, kad kažką darau ne taip, bet ir informacija apie tai, ką ir kaip aš turėčiau daryti kitaip. Kalbėdama apie pastabas visuomet prisimenu raudonai išpaišytą bakalaurinio darbą (būtumėt jį matę....), bet visuomet su prierašais paraštėse, kaip tas dalis turėčiau pakeisti. Ir keisdavau. Ir baisu nebūdavo, nes nesijausdavau nuvertinta kaip "kvaila studentė". Tiesiog žinodavau, kad kažką galima padaryti geriau.

Prisimenu, vieną kartą dalyvavau teniso treniruotėje. Įprastas vaizdas: sportininkas treniravosi padavimą, o treneris stebėjo tai iš šalies. Žinote ką? Po 15 minučių aš neapsikenčiau - iš esmės tegirdėjau: "blogai" ir "negerai". Ėmiau ir pasiūliau treneriui šalia to pridėti šiek tiek instrukcijų - kad blogai, mačiau net ir aš, bet ką daryti, kad būtų gerai? Ir žinote ką? Treneris ir sportininkas pasižiūrėjo į mane klausiamais žvilgsniais. Jie buvo taip pratę prie išskirtinai neigiamo grįžtamojo ryšio, kad niekaip kitaip treniruotės nė neįsivaizdavo. Dar ir dabar prisimindama šią treniruotę vis pagalvoju, negi sportininkas jautėsi puikiai žinąs visas padavimo technikos subtilybes, o treneris buvo tikras, kad sportininkui pavyks tomis žiniomis pasinaudoti be instrukcijų iš šalies? Kita vertus, prisimenu visai neseniai aplankytą treniruotę, kur treneris labai kantriai aiškino sportininkei, kaip atlikti stūmimą - po kiekvieno bandymo išaiškindamas kertinius judesius ir juos pademonstruodamas. Jokių: "blogai" ar "negerai" net negirdėjau, nors, savaime suprantama, sportininkė darė klaidų. Dvi labai panašios, tačiau psichologiniu požiūriu visiškai skirtingos situacijos.

Vien pasakymas "blogai" iš esmės nieko nemoko ir net neskatina mokytis, tik "numuša" motyvaciją. O kam stengtis, jei vis tiek blogai? Kita vertus pasakymas, kaip daryti kitaip ("kojomis staigiau sudirbk") iš karto duoda žinią, kad prastai kažką padarei, tačiau ties tuo nefiksuoja, o iš karto skatina elgtis kitaip. Tai savotiškas "iššūkis".

Nemažiau svarbu, kad grįžtamasis ryšys būtų orientuotas į konkretų elgesį, o ne apibendrintą asmenybės apibūdinimą. Vėlgi paprastas pavyzdys - kaip jaustumėtės, jei kažkas jums sakytų: "tu beviltiškas, gal jau pradėk mokytis"? O jei sakytų tiesiog: "vėl pamiršai prakontroliuoti kairę ranką, dabar atkreipk į ją dėmesį". Yra skirtumas, tiesa? 

Grįžtant prie pavyzdžio, nuo kurio pradėjau, - jei dėstytojas užsičiauptų pasakęs tik teigiamus dalykus, mane toks grįžtamasis ryšys, aišku, pradžiugintų, bet kartu ir nepatiktų. Juk iš karto kiltų klausimas - "taip, taip, labai daug pastangų įdėjau ir šiaip viską gerai padariau, bet tai kas toliau? Be informatyvumo ir krypties, kur link judėti, grįžtamasis ryšys - nieko vertas.

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Komentarai (1)
RSS
Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą , 2010-10-09 13:19:09
Kaip paprasta ir taip gudru :)

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą