Pseudomokslinis tyrimas Spausdinti El. paštas

Šią savaitę atlieku fenomoneloginį tyrimą. Viskas prasidėjo nuo to, kad ruošiausi seminaro metu kalbėti apie biologinį grįžtamąjį ryšį. Žiūrinėdama kompiuteryje išsaugotus straipsnius aptikau JAV Širdies instituto mokslininkų straipsnį "Heart Rhythm Coherence Feedback: A New Tool for Stress Reduction, Rehabilitation, and Performance Enhancement." (autoriai Rollin McCraty, Ph.D. and Dana Tomasino, B.A.HeartMath Research Center, Institute of HeartMath Boulder Creek, California, USA).

Širdies instituto mokslininkai tyrinėjo, kaip širdies ritmo kintamumas (ŠRK) siejasi su emocine būsena.  Pasirodė, kad tai labai jautrus rodiklis - jis gan greitai reaguoja į emocinės būsenos pokyčius. Pykstančio, nepatenkinto, nerimaujančio ("mandražuojančio") žmogaus širdis "tabaluojasi" be jokios tvarkos - širdies ritmas labai kintantis. Ir priešingai -  besidžiaugiančio, dėkingo, gerai nusiteikusio žmogaus širdies ritmas kinta "tvarkingai" ir tai atspindi suderintą simpatinės ir parasimpatinės nervų sistemos veiklą. (Kad būtų aiškiau, reikia turėti omenyje, jog visiškai stabilus širdies ritmas, t.y. kai širdies ritmo kintamumas labai mažas, nėra būdingas sveikai širdžiai).

Po to, kai buvo pastebėti tokie dėsningumai, natūralu, kad iškilo noras keisti ŠRK taip, kad visos organizmo sistemos imtų dirbti harmoningai.

Tame pačiame straipsnyje pateikiamas labai paprastas (net pernelyg paprastas) pratimas: sutelkti dėmesį į širdies sritį, maždaug ties ta vieta, kur paprastai "patiriamos" emocijos, ir prisiminti bei sukelti sau teigiamas emocijas (pajusti kam nors dėkingumą, meilę, džiaugsmą). Sako, kad toks pratimas labai teigiamai veikia visais požiūriais, tiek psichologiniu/ emociniu, tiek fiziniu.

Šį pratimą buvau pamiršusi, tačiau dažnai prisimindavau ir pagalvodavau apie tai, ką buvau radusi Havajų kultūroje, pvz., sakydami "Aloha" (sveikindamiesi) jie tarsi neša gėrį kitam. "Aloha" reiškia gerumą, švelnumą, vieningumą, malonumą, žmogiškumą, kantrumą ir t.t. Havajuose žmonės tiki, kad jei džiaugiesi dėl kitų žmonių, dėl gerų dalykų gyvenime, tai pamažu pritrauki šiuos dalykus ir į savo gyvenimą. Labai svetima lietuviui, kuris pirmiau užpavydės dėl kaimyno geros naujos mašinos, o paskui ims nenuoširdžiai saldžialiežuvauti. Havajiečiai šioje situacijoje elgiasi visiškai priešingai - jie džiaugiasi dėl kito žmogaus sėkmės šeimoje, darbe ar bet kur.

Bet grįžkime prie pratimo. Perskaičiusi jį nusprendžiau nepriimti už gryną pinigą, o išbandyti praktikoje. Kol kas mano eksperimentas trunka trumpai - vos kelias dienas. Prisimenu ir atlieku jį pačiose įvairiausiose situacijose, kad ir eidama pėstute į darbą. Ir ką gi, panašu, kad jis VEIKIA.

Pastebėjau, jog pradėjus koncentruotis į teigiamą emociją, ji tarsi pasklinda po visą kūną, labai greitai pakeisdama bendrą nuotaiką. Be to, šis pratimas man padeda sutelkti dėmesį, iškyla svarbiausi darbai (kuriuos, beje, jau kelis kartus buvau pamiršusi atlikti). Tai tarsi patvirtina mokslininkų išvadas, kad ŠRK stipriai susijęs su galvos smegenų veikla: sugebėjimu apdoroti informaciją, spręsti problemas, priimti sprendimus.

Taigi išvada: mano fenomenologinio tyrimo rezultatai kol kas labai teigiami, tuoj reikės pradėti šio pratimo mokyti ir kitus žmones. Nors ir nėra jis specifiškai "sportinis", tačiau visuomet galima pritaikyti.

P.S. (2009-06-15) Pamaniau, kad įdomu būtų įdėti vaizdinės medžiagos (raudonai apibraukta kreivė rodanti širdies susitraukimų dažnį geros būsenos metu).

 

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Dar niekas nekomentavo.
RSS

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą