Planas A Spausdinti El. paštas

Kaip ir dauguma kitų temų, ši atėjo iš kasdienių įspūdžių, diskusijų, nugirstų frazių.
Grįžusi iš Pekino, S. Krupeckaitė savo interviu pasakė:

"Mes iš tikrųjų kiekvieną dieną tik su ta mintim treniruojamės ir tam tiktai stengiamės. Ir aš važiuosiu į Pasaulio čempionatą tiktai gerinti pasaulio rekordą ir tiktai už auksą, daugiau nieko."

Kokias mintis ši frazė kelia jums? Ar išdrįstumėte taip garsiai ir užtikrintai paviešinti savo tikslus?

Kai tik pasirodė šis interviu, darbe išgirdau nuomonę: "Gal neverta sportininkui viešai kalbėti, kad važiuoja tik aukso medalio. Jis nebeturi, kur trauktis."

Dar visa neseniai būčiau sutikusi su šia nuomone. Iš tiesų, kai garsiai pasakai visiems - važiuoju tik gerinti pasaulio rekordo, asmeninio rekordo, užimti pirmos vietos, trečios vietos ir t.t., nepalieki sau kelio pasitraukti. Visi vienareikšmiškai tikisi iš tavęs to, ką pažadėjai pasiekti. Pažadėjai pirmiausia SAU. Tačiau visi kiti prisiima pažadą, lyg būtum žadėjęs jiems. Todėl laukia, žiūri, komentuoja.... didina spaudimą, įtampą. Būtent dėl šios priežasties dažnas sportininkas garsiai nesako, ko važiuoja į varžybas. Nepatarčiau taip garsiai kalbėti apie savo aukštus tikslus sportininkui, kuris jaučiasi neužtikrintas dėl savo pasiruošimo.

Tačiau... Kai sportininkas jaučiasi gerai pasiruošęs ir išsikeltas tikslas realus, kodėl gi ne?

Nuo tokio žingsnio paprastai stabdo baimė - o ką, jei man nepasiseks? Ar tikrai tikslo nutylėjimas prisideda prie jo pasiekimo? Nesinori kartotis, tačiau kai turim tik vieną planą, be jokių atsarginių "B planų", esame priversti visą širdį įdėti į vienintelį tikslą. O tai mobilizuoja. Kitaip sakant, tikiu rezultatais, kurie pasiekiami darbu, o ne tikslų išsakymu arba nutylėjimu.

O dabar norisi šiek tiek peršokti mintimis į priekį - ką, jei tikrai nepavyksta? Ne mokėjimas nutylėti savo tikslus, mano nuomone, o sugebėjimas tinkamai sureaguoti, "suvirškinti" nesėkmę čia yra svarbiausias.

Kyla klausimas, kaip tinkamai reaguoti į nesėkmę ir kas padeda ją išgyventi tinkamai?

Kiekviena nesėkmė, ypač, jei tikėtasi daug, atneša nusivylimą. Tačiau "pergalė nieko nemoko" (V. Fetisov), o "kai kurie pralaimėjimai vertingesni nei pergalės" (R. Zagainov). Visi kovojame dėl pergalės, bet jei nepavyksta, tai verta atsigręžti atgal ir apgalvoti, kas buvo padaryta ne taip, ką reiktų pakeisti prieš kitas varžybas? Treneriams verta pagalvoti apie savo vaidmenį, treniruočių planą, sportininkams - ar tinkamai įgyvendino trenerio nurodymus, ar tinkamas buvo nusiteikimas? Be to, niekada nebūna taip, kad viskas padaryta tik blogai - kas gi šiose varžybose pavyko? Ką reiktų kartoti ir ateityje?

Įveikti nusivylimą dėl nesėkmės lengviau pavyksta tiems, kurie gerai save vertina. Psichologinias terminais kalbant, turi "stiprų Aš". Šioje vietoje man prisimena Yalomo knygoje perskaityta citata. Perfrazuojant ją: "Aš - tai ne mano pralaimėjimai". Sportininkas turi būti žmogus, mokantis įprasminti savo nesėkmes, pasimokyti iš jų, kartu suvokdamas, kad jo kaip žmogaus vertė nepriklauso nuo jo kaip sportininko pasiekimų. Būti sportininku - tai tik vienas iš vaidmenų, kuris atliekamas gyvenime.

Tikslus sėkmės arba nesėkmės priežasčių įsivardinimas reikšmingas štai ir kokiu požiūriu. Sportininko "Aš" arba savęs vertinimas labiausiai nukenčia tuomet, kai visos nesėkmės priežastys suverčiamos sau pačiam. Ypač, jei jos siejamo su įgimtom ir nekintamom savybėm ("lėtapėdis gimiau, nieko iš manęs nebus"). Tuo tarpu, kai įvardinamos priežastys, susijusios su kintančiais dalykais - pastangomis, pasiruošimu, tuomet "Aš" nukenčia daug mažiau. Ir žinoma, mažiausiai žala padaroma tuomet, kai priežastys atrodo išorinės - teisėjai "nuteisėjavo", "įranga pavedė".  Ne veltui psichika pirmiausia ir ieško tokių priežasčių. Bet ir vėl - jei priežastys tik tokios, tai nieko nemoko. Tik tada, kai suvokiam ir savo, ir išorinių jėgų vaidmenį, galime teigti, kad visapusiškai išnagrinėjome situaciją.  
 

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Dar niekas nekomentavo.
RSS

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą