Dažniausiai sportininkų naudojamos skausmo įveikos strategijos Spausdinti El. paštas

Sportuodami jūs tikriausiai gana dažnai jaučiate skausmą – ką tuomet darote?

Psichologijoje vartojama sąvoka „skausmo įveika“. Ji apibūdina veiksmus, kurių imasi žmonės, patirdami skausmą (nebūtinai atsirandantį sportuojant) – tai visa, kas padeda sumažinti patį skausmo pojūtį arba pakeisti savo požiūrį į jį, kitaip sakant, visa, kas padeda lengviau iškęsti skausmą. Konkretūs veiksmai (jie gali būti tiek vidiniai – pvz., mintys, tiek išoriniai – elgesys), vadinami skausmo įveikos strategijomis. Kiekvienas iš mūsų naudojame skausmo įveikos strategijas, tik vienas renkamės dažniau, kitas – rečiau. Be to, mūsų pasirinkimas dažnai priklauso ir nuo pačio skausmo – pavyzdžiui, ar jį sukėlė didelis treniruočių krūvis (raumenų skausmą), ar patirta trauma (pvz., kojos lūžis), ar tai silpnas, ar stiprus skausmas, ir pan.

Taigi apibendrinus, galima išskirti tokias dažniausiai sportininkų naudojamas skausmo įveikos strategijas:

  • skausmo malšinimas – ši strategija apima tokius veiksmus kaip kreipimasis į gydytojus, vaistų vartojimas, masažai, specialūs fiziniai pratimai, judesiai, raumenų atpalaidavimas, relaksacija, tam tikros kūno pozos pasirinkimas, skaudamos kūno vietos „nejudinimas“, tam tikrų judesių nedarymas, nėjimas į treniruotę. Paprastai visi šie veiksmai iš tikro padeda sumažinti skausmą ir tai yra pirmasis sportininkų pasirinkimas.
  • teigiamos saviinstrukcijos,  arba kitaip - optimistinis mąstymas. T.y. jūs galvojate, kad galite skausmą iškęsti, kad jis praeis, kad nėra taip jau blogai, kad šis skausmas nesutrukdys, drąsinate save žodžiais: "važiuok!", "bėk!", "nesustok!". Naudodami šią strategiją jūs labiau jaučiate, jog galite kontroliuoti skausmą, jog galite kažką daryti, kad jums mažiau skaudėtų. Tai viena iš dažniausiai sportininkų naudojamų skausmo įveikos strategijų.
  • informacijos paieška – tai gali būti pasitarimas su treneriu ar kokiu nors kitu žmogumi, bandymas išanalizuoti, „ką, kur ir kodėl“ man skauda. Ši strategija svarbi tuo, kad jūs gaunate reikiamą informaciją ir geriau suprantate skausmo pobūdį. Be to, nuo turimos informacijos gali priklausyti jūsų emocinė reakcija į skausmą. Pavyzdžiui, gali būti, jog reabilitacijos po traumos metu jaučiate skausmą – jei gydantis daktaras yra įspėjęs apie tai, jog skaudėti gali, šį skausmą priimsite „ramiai“ („taip turi būti, nieko čia tokio“), tačiau jei galvosite, kad skaudėti neturi, skausmas sukels nerimą („čia kažkas negerai“).
  • tikslų išsikėlimas. Šios strategijos naudojimas reiškia tai, kad jausdami skausmą jūs sau išsikeliate konkrečius tikslus (pvz., turiu baigti varžybas), susikuriate planą, ką ir kaip daryti, ir tai padeda iškęsti skausmą. Toks tikslų išsikėlimas pagreitina reabilitacijos po traumos procesą.
  • dėmesio nukreipimas. Ši strategija apima du aspektus. Viena vertus, dėmesį nukreipti nuo skausmo padeda užsiėmimas kita, ne sportine, veikla. Tai gali būti televizoriaus žiūrėjimas, muzikos klausymasis, bendravimas su draugais. Kita vertus, tai gali būti tiesiog dėmesio nukreipimas nuo skausmo pojūčio į kitus dalykus (galvojimas apie ką nors gero ir gražaus, galvojimas apie kovą ar varžybas, skausmo „pamiršimas“, ignoravimas). Paprastai tokių „gudrybių“ griebiamasi, kai skausmas atsiranda varžybų metu, o jums vis tiek reikia baigti distanciją ar kovą. Kai nukreipiame dėmesį kur nors kitur, skausmas atrodo mažesnis. Tikriausiai esate pastebėję, kaip kartais tik po varžybų pastebite, jog skauda nikstelėtą koją ar įbrėžtą ranką. Varžybų metu visas dėmesys buvo sutelktas ties atliekama veikla ir dėl to skausmo nejautėte.
  • pojūčio reinterpretacija – tai strategija, kuri reiškia, kad įsivaizduojate, jog jums neskauda, sakote sau, kad čia nieko tokio, kad tai nuovargis ar kažkas kito). Nors ir veiksminga strategija, tačiau sportininkų  ji naudojama gana retai (taigi galima mėginti naudoti dažniau).
  • palyginimas – naudodami šią strategiją jūs primenate sau, kad kitiems yra dar blogiau (ar bent jau taip pat blogai, kaip ir jums) arba, kad jums yra buvę ir blogiau.
  • pasidavimas skausmui. Kartais ši strategija dar vadinama „dramatizavimu“. Jos esmė ta, kad jūs nesiimate jokių veiksmų, nes netikite, jog galite kažką pakeisti. Galite nebent verkti, gailėtis savęs, galvoti tik apie skausmą. Paprastai tokius veiksmus lydi mintys apie tai, kad atsitiks kas nors negero („tai mano sportinės karjeros pabaiga“, „aš niekada neatsigausiu“, „reabilitacija nepadeda“ ir pan.), noras kuo greičiau baigti ("nenoriu, kam man to reikia", "kad tik greičiau viskas baigtųsi"). Ši strategija laikoma „neadaptyvia“, t.y. ji nepadeda sumažinti skausmo, o tik dar labiau pablogina situaciją (skausmas atrodo tik didesnis). Tačiau sportininkai retai ją naudoja. Jeigu pastebite, kad pats dažnai naudojate būtent šią strategiją, pagalvokite apie tai, kiek ji jums naudinga ir ar nevertėtų išmėginti kitų skausmo įveikos būdų.

Perskaitę šių strategijų aprašymus tikriausiai radote kažką, kas jums būdinga. Kai kurios strategijos galėjo pasirodyti svetimos. Siūlyčiau atkreipti dėmesį į tai, kaip jūs reaguojate ir kaip sau padedate įveikti skausmą, - galbūt išmėginsite strategijas, kurių anksčiau nenaudojote.

Šiame straipsnyje pateiktos strategijos, kurias sportininkai naudoja intuityviai, tačiau skausmo pojūtį kontroliuoti padeda ir tokios strategijos kaip relaksacija bei vizualizacija (vaizdinių kūrimas). Tiesa, šių skausmo įveikos strategijų reikia mokytis, todėl jos labiau tinka tuomet, kai patiriamas skausmas kartojasi dažnai ir įprastos strategijos nebelabai padeda.

Dar galite pasiskaityti:

Blum, B. Skausmas ir sportas. Prizmė

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Komentarai (1)
RSS
Sokeja, 2009-03-03 14:16:56
ilga laika ir aktyviai sportuoju, mano sportas yra sokiai. tai nuolat buna ir traumu, ir patempimu. bet niekada nelaukiu kol skausmas pats praeis. patepus fastum geliu iskart skausmo simptomai sumazeja

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokie psichologiniai sugebėjimai svarbiausi sportininkui?
 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą