Vaizduotės naudojimo gairės Spausdinti El. paštas

pagal P.Schienberg

Sporto psichologai išskyrė keletą gairių sportininkams, norintiems lavinti vaizdinių kūrimo (įsivaizdavimo) įgūdžius. Svarbiausios iš jų aptariamos žemiau.

Vaizduotę lavinkite nuolat. Treneriai ir sportininkai turėtų žinoti, kad psichologinius įgūdžius, tokius kaip vaizdinių kūrimas (įsivaizdavimas), reikia treniruoti taip pat, kaip ir fizinius įgūdžius. Kad vaizduotės naudojimas būtų veiksmingas, jai turi būti skiriamas dėmesys viso sezono metu. Ji veiksminga bus tik tuomet, jei lavinama bus ne varžybų metu. Geriausia, kad vaizduotė būtų įtraukta į kasdienes treniruotes.

Vaizdinių aiškumo pagerinimui pasitelkite visus pojūčius. Kuo daugiau pojūčių įtraukiama į vaizdinius, tuo jie veiksmingesni. Įtraukite ne tik regą, bet ir kitus pojūčius (klausą, jutimą, uoslę, skonį, kūno pojūčius), tuomet įsivaizdavimo kokybė bus geresnė. Pavyzdžiui, kalnų slidinėjime vaizduotę galima panaudoti keleriopai – sportininkas mintyse gali susipažinti su būsimų varžybų distancija, pajusti, koks tai kinestezinis (kūno) pojūtis, kai jis pračiuožia vartus, pajusti vėją, išgirsti, kaip slidės slysta per sniegą.

Mokykitės kontroliuoti vaizdinius. Svarbu, kad sportininkai kontroliuotų savo vaizdinių turinį. Neigiami vaizdiniai gali neigiamai paveikti pasirodymą. Svarbu žinoti, kiek jūs galite kontroliuoti savo vaizdinių turinį. Praktikuodamiesi dauguma sportininkų išmoksta valdyti savo vaizdinius.

Naudokite vidinę ir išorinę perspektyvą. Kai kurie sportininkai įsivaizduoja save tarsi iš vidaus, taip lyg jie būtų savo kūne ir patirtų visus pojūčius. Kiti įsivaizduoja save tarsi iš šono, taip lyg matytų filmo sceną. Kai kurie sporto psichologijos tyrimai rodo, jog vidinė perspektyva yra naudingesnė dėl kinestezinio atliekamų sportinių veiksmų įsisąmoninimo. Kiti tyrimai rodo, jog išorinis įsivaizdavimas padeda užduotyse, kuriose svarbus suvokimas ir sprendimo priėmimo įgūdžiai.

Palengvinkite vaizdinių kūrimą relaksacija. Vaizdinių kūrimas (įsivaizdavimas) suderintas su relaksacija yra veiksmingesnis nei vaizdinių kūrimas atskirai. Relaksacijos strategijos (progresyvioji relaksacija arba gilus kvėpavimas) prieš įsivaizdavimo pratimą išvalo sportininko mintis nuo trukdžių. Taigi jos leidžia susitelkti ties vaizdiniais. Tai ypač tinka tiems sportininkams, kurie tik neseniai pradėjo praktikuoti vaizdinių kūrimo įgūdžius.

Vaizduotės pagalba kurkite įveikos strategijas. Teigiamiems vaizdiniams paprastai teikiama pirmenybė prieš neigiamus vaizdinius. Tačiau kartais neigiami vaizdiniai gali būti naudingi. Jeigu sportininkas įsivaizduoja tik teigiamus dalykus, jis gali nuteikti save nesėkmei. Sportininkai turi išmokti susitvarkyti su sunkumais, ne tik sėkme. Todėl vaizduotė gali būti pasitelkta įveikai – sportininkas įsivaizduoja, kaip susitvarko su iškilusiais sunkumais, - ir taip paverčia prastą pasirodymą geru. Tačiau neigiami vaizdiniai neturėtų būti naudojami prieš varžybas ar itin dažnai.

Naudokite vaizduotę treniruotėse ir varžybose. Pakartojimas (įsivaizdavimas) mintyse turėtų būti pasitelkiamas tiek treniruotėse, tiek ir varžybose. Jis leidžia sportininkams pasiekti optimalią būseną, tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Jis gali sutelkti dėmesį ties treniruočių tikslais, kai sportininkas nesijaučia pakankamai motyvuotas treniruotei. Pralaimėjimo varžovui vaizdinys taip pat gali sukurti motyvacija treniruotėms. Kai treneris moko savo komandą naujos ar kitokios žaidimo strategijos, sportininkai turėtų įsivaizduoti reikiamą komandos veiksmų seką.
 
Naudokite vaizdo ir garso įrašus, kad pagerintumėte vaizdinių kūrimo įgūdžius. Sportininkams vaizdinių kūrimo (įsivaizdavimo) įgūdžius lavinti gali padėti vaizdo ir/ar garso įrašai. Sėkmės įrašai gali būti sukurti iš tikrų sportininko pasirodymų treniruotėse ar varžybose įrašų. Į įrašą gali būti įtraukta mėgiama muzika, kad ji ir ateityje paskatintų puikų pasirodymą. Jei nepatogu naudotis vaizdo įrašu, tai sėkmės pojūtį sukelti gali padėti garso įrašas.

Naudokite paleidžiamuosius arba raktinius ženklus, kurie pagerintų įsivaizdavimo kokybę. Paleidžiamieji ženklai gali būti žodžiai ar frazės, kurios padeda sutelkti dėmesį į tam tikras užuominas, esminius dalykus vaizdinių kūrimo pratime. Tai taip pat gali būti tam tikri pojūčiai, pvz., jausmas, kaip turi būti atliekamas veiksmas ar įgūdis (technika). Paleidžiamasis dirgiklis turi sugebėti iššaukti reikiamą vaizdinį.

Pirmenybę teikite dinamiškiems kinesteziniams vaizdiniams. Sportininkai turėtų sutelkti dėmesį į reikiamo veiksmo atlikimo kinestezinį pojūtį. Atlikdami vaizduotės pratimus sportininkai iš tikro turėtų judėti. Pavyzdžiui, golfo žaidėjas turėtų pajudinti klubus, įsivaizduodamas, kaip kamuoliukas skrieja oru ir nusileidžia šalia duobutės.

Įsivaizduokite realiu laiku. Didžioji vaizdinių dalis turėtų kuo labiau priminti tikrovę – tiek atliekamų veiksmų trukme, tiek ir sąlygomis, kuriose tie veiksmai atliekami.

Naudokite vaizdinių kūrimo žurnalus. Jie gali padėti sekti, kaip vyksta vaizduotės lavinimas ir progresas. Juose turėtų būti pažymėta, kurie vaizdiniai buvo naudingi. Taip pat juose gali būti nurodyta, kokie paleidžiamieji ženklai geriausiai paskatina įsivaizdavimą.
 
Šaltinis: Imagery Training for Peak Performance”, autoriai  Daniel Gould, Nicole Damarjian and Christy Greenleaf.

*Straipsnio publikacijai šioje svetainėje buvo gautas autoriaus leidimas. Visą straipsnį anglų kalba galite pasiskaityti Psyched internetiniame žurnale.

Dar galite pasiskaityti:

Kuriamoji vizualizacija ir sportinis pasirodymas

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Dar niekas nekomentavo.
RSS

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokie psichologiniai sugebėjimai svarbiausi sportininkui?
 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą