Psichologiniai įgūdžiai - kas tai? Spausdinti El. paštas

Angliškai kalbančių šalių sporto psichologijoje sąvoka „psichologiniai įgūdžiai“ plačiai paplitusi. Ji suprantama ne tik patiems psichologams, bet ir sportininkams ar treneriams. Tačiau mūsų kalboje tai gana naujas terminas, todėl be sporto psichologų, manau, jis mažai kam suprantamas. Bent kol kas.

Bendraudama su treneriais ir sportininkais, daugiausia girdžiu kalbant apie sportininkams svarbias savybes, bruožus, „sportinį charakterį“ (pvz., sportininko valią, pasitikėjimą savimi, dėmesingumą, atkaklumą) ir jų ugdymą kaip pagrindinį psichologinio rengimo aspektą. Tuo tarpu JAV sporto psichologijoje daugiau dėmesio skiriama įgūdžiams, sugebėjimams, kompetencijoms – tai yra, ką turi mokėti, žinoti, sugebėti sportininkas, kad galėtų pasiekti aukštesnį meistriškumą. Žinoma, nepamirštamos ir sportininkams svarbios savybės, bet vėlgi – žiūrima, kaip jas galima lavinti, ugdyti, pasitelkiant į pagalbą turimus psichologinius įgūdžius.

Dabar tikriausiai pats laikas pereiti prie pačių psichologinių įgūdžių ir išsiaiškinti, ką šis terminas reiškia. Pirmiausia pažiūrėkime į sąvoką „įgūdis“. Pagal Lietuvių kalbos žodyną, įgūdis – tai „kartojimu įgytas sugebėjimas atlikti kokį nors veiksmą“. „Psichologinis“ šiuo atveju reiškia tai, kad kalbama apie vidinius veiksmus (atliekamus „galvoje“ ar „mintyse“, „savyje“). Tokie psichologiniai įgūdžiai tai:

Čia paminėti svarbiausi psichologiniai įgūdžiai – tai nėra baigtinis ir neginčijamas sąrašas. Sporto psichologai, daugelį metų tyrinėjantys psichologinių įgūdžių svarbą sportininkams arba tiesiogiai dirbantys su sportininkais, vis dar diskutuoja, ką reiktų vadinti psichologiniu įgūdžiu, kokius psichologinius įgūdžius reiktų įtraukti į sąrašą (pavyzdžiui, dar siūloma įtraukti bendravimo arba tarpasmeninius įgūdžius), kaip šie įgūdžiai išsidėsto pagal svarbą (siūloma skirstyti į lygius: pirmojo lygio įgūdžiai būtų baziniai, reikalingi kiekvieno aukštesnio lygmens įgūdžiams įvaldyti).

Tačiau svarbiausia kiekvienam sportininkui yra suprasti, kad įgūdis tai yra „kartojimu įgytas sugebėjimas“. Kitaip sakant, psichologiniai įgūdžiai nėra įgimti, todėl juos lavinti gali ir turi kiekvienas sportininkas, norintis siekti aukštesnio meistriškumo.

Dar galite pasiskaityti:

R. Martens. Sporto psichologijos vadovas treneriui. – Vilnius: Lietuvos sporto informacijos centras, 1999.

Internete:

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Dar niekas nekomentavo.
RSS

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokie psichologiniai sugebėjimai svarbiausi sportininkui?
 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą