Povaržybinė analizė Spausdinti El. paštas

pagal R. Robson

Kodėl svarbu peržvelgti savo pasirodymą?

Tikslų užsibrėžimas gali būti labai naudingas, tačiau jei nestebėsite savo progreso šių tikslų atžvilgiu, jų užsibrėžimo nauda bus mažesnė.


Pavyzdžiui, jeigu ilgą laiką treniruojatės negaudami atgalinio ryšio (objektyvios informacijos apie tai, kaip jums sekasi), tai labai mažina motyvaciją, nes nežinote, kiek priartėjote prie savo galutinio tikslo. Tuo tarpu povaržybinė analizė, padedant treneriui ar komandos draugui, suteikia galimybę suteikti sau atgalinį ryšį, nusakantį, kaip jūs pasirodėte lyginant su išsikeltais tikslais.

Tokia apžvalga padės:

Kada peržvelgti savo pasirodymą?

Patariama tarp varžybų ir pasirodymo jų metu analizės šiek tiek palaukti – pamiegoti, tiesiogine to žodžio prasme, tuomet bus mažesnė tikimybė, kad jūsų įvertinimai diktuojami emocijų. Jeigu per greitai imsite analizuoti savo buvusį pasirodymą, gali būti, jog pražiopsosite tai, ką reiktų dar tobulinti (po sėkmingų varžybų) arba pernelyg sureikšminsite nesėkmes (po prastų varžybų).

Pasirinkite svarbiausius aspektus

Viena iš svarbiausių funkcijų, kurias atlieka povaržybinė pasirodymo apžvalga, yra mokymasis pagirti save už tai, kas pavyko gerai, ir mokymasis teigiamai žiūrėti į savo pasirodymą.
Nesiūlyčiau apgaudinėti savęs, galvojant, kad pasirodėte nuostabiai, kai žinote, jog tai netiesa. Tačiau labai dažnai mes daug lengviau save kritikuojame nei pagiriame.
Mūsų geri pasirodymai tikrame gyvenime yra svariausias pasitikėjimo savimi šaltinis. Taigi jei nuolatos sąžiningai pasirinksite svarbiausius momentus, tai labai aiškiai paveiks jūsų pasitikėjimą savimi.
Pamėginkite atsakyti į tokius klausimu:

  1. Koks buvo geriausias dalykas, kurį padarėte analizuojamose varžybose?
  2. Kada jūs įveikėte kliūtis, galėjusias sutrukdyti pasirodymui?

Analizė ir tikslai

Tikslai atlieka svarbų vaidmenį pasirodyme. Jeigu derinsite atlikimo tikslus su rezultato tikslais, padarydami taip, kad galutinis rezultatas būtų tik vienas iš daugelio lygiaverčių tikslų, bus mažiesnė tikimybė, kad skubotai, netiksliai įvertinsite savo pasirodymą.
Įsivaizduokite, kad grįžtate iš aikštelės, kur ką tik patyrėte dar vieną pralaimėjimą. Jei pažvelgsite į rezultatą, tai vienintelė žinia, kurią jis neša yra ta, jog jūsų komandai nepasisekė pasirodyti gerai. Tačiau galite būti užsibrėžę tikslus stengtis, perdavinėti kamuolius, sudaryti galimybes pelnyti taškus, bendrauti tarpusavyje, perimti kamuolius, išbandyti derinius ar įgyvendinti kitus, su pasirodymu susijusius tikslus. Jūs galite pralaimėti dėl vienos klaidelės, dėl vieno varžovų komandos žaidėjų „stebuklingo“ žaidimo arba nesėkmės.
Jeigu prieš varžybas būsite užsibrėžę tikslus, kuriuos galima išmatuoti, toks pralaimėjimas nenumuš jūsų pasitikėjimo savimi. Vietoj to, galėsite galvoti apie tai, kad einate teisingu keliu, ir jei žaisite taip ir toliau, rezultatas pats "ateis".
Kita vertus, savo pasirodymo vertinimas, pasitelkiant tikslus, padeda išvengti iliuzijos, kad buvote verti laimėti, nors iš tikrųjų buvo ne taip. Tokia analizė aiškiai parodo, ko reikia mokytis.
Galiausiai nepamirškite patikslinti savo tikslų arba užsibrėžti naujus, atsižvelgdami į tai, ko jums reikia išmokti (treniruotėse ir varžybose), o tuomet nustumkite visas neigiamas mintis į šalį. Svarbu mokytis iš klaidų, tačiau sustojimas ties jomis atima vertingą laiką ir energiją, kuri galėtų būti panaudojama treniravimuisi ir tobulėjimui.

Fizinio pasiruošimo analizė

Tokia apžvalga leidžia įvertinti ir pagerinti pasiruošimą varžyboms bei planavimą.
Turėdami omenyje savo fizinį pasiruošimą (fizinę formą, poilsį, apšilimus, maisto ir skysčių vartojimą), pamėginkite užduoti sau tokius klausimus:
1) Kaip gerai aš buvau pasiruošęs šioms varžyboms? Ar į varžybas ėjau žinodamas/-a, kad geresnės formos būti jau negaliu, ar abejojau savo fiziniu pasiruošimu varžytis?
2) Kaip mano pasirodymas varžybose atrodė lyginant su paskutiniais pasirodymais treniruotėse? Jeigu treniruotėse pasirodote geriau nei varžybose, tai dažnai būna priešvaržybinio jaudulio ženklas. Atsižvelkite į tai, koks sezono etapas yra dabar – ar jūs turite sunkiai treniruotis ir naudoti varžybas kaip treniruotes, ar turėtumėte būti geriausios formos?
3) Ar aš laikiausi savo plano? Jeigu jūsų planas naujas, gali prireikti laiko, kol įprasite jį vykdyti. Tačiau tai, ar planas geras, žinosite tik tuomet, kai jo laikysitės. Jeigu sezono pradžioje laikysitės ir tobulinsite savo planą, atėjus svarbiausiems momentams, galėsite šiuo planu pasitikėti.
4) Kas pavyko ypač gerai? Kitaip sakant, kurios plano dalys tikrai suveikė? Kas padėjo jaustis tvirčiau ir labiau tikėti savimi?
5) Ką kitą kartą daryčiau kitaip? Ar kažkas, ką padarėte pasiruošimo metu sutrukdė jūsų pasirodymui?
6) Ką galiu padaryti, kad pakeisčiau situaciją, pradedant dabar? Nebandykite naujų dalykų varžybinę dieną. Išbandykite juos treniruotėse ir, jei įmanoma, mažiau svarbiose varžybose.
Naudinga pasiklausti kitų nuomonės, kad įsitikintumėte savo įvertinimų tikslumu, kadangi kartais sau esame pernelyg švelnūs arba pernelyg griežti.

Psichologinio/ mentalinio pasiruošimo analizė

Psichologinis pasiruošimas yra dar vienas svarbus veiksnys pasirodymui ir jis veikia jūsų motyvaciją, pasitikėjimą savimi ir emocinę būseną (pvz., tai ar jūs jaudinatės, ar jaučiatės pakylėtai).
Kaip gerai jums sekėsi ruoštis psichologiškai šioms varžyboms?
Pabandykite vėl atsakyti į kelis klausimus:
1) Ar į savo pasiruošimo varžyboms planą buvau įtraukęs/-usi psichologinį pasiruošimą? Jeigu iš anksto numatysite kliūtis, su kuriomis jums gali tekti susidurti, tai gali tapti labai svarbia pagalba sau pačiam.
2) Kas pasisekė gerai? Kurios psichologinio pasiruošimo plano dalys padėjo jums geriau jaustis ir geriau pasirodyti?
3) Kaip aš susitvarkiau su netikėtomis ar naujomis emocijomis, kilusiomis varžybų metu? Jeigu atsidūrėte naujoje situacijoje, galėjote nežinoti, ką daryti, tačiau bent jau galite iš to pasimokyti. Jeigu susitvarkėte su situacija, galite tai įtraukti į planavimą ir pasiruošimą ateityje.
4) Ką kitą kartą daryčiau kitaip? Kitaip sakant, ar sužinojote ką nors apie tai, kas padėjo pasirodyti?
5) Ką galiu padaryti, pradedant dabar, kad užtikrinčiau, jog nebepakartosiu tokių pačių klaidų? Kokių veiksmų reiktų imtis, kad iš tikro pasimokytumėte iš savo patyrimo?
Vėlgi, jei nesate tikri, kaip atsakyti į klausimus, kieno galite paprašyti patarimo ar pagalbos?

Santrauka

Pasirodymas prasideda dar prieš starto komandą. Peržvelgdami savo pasirodymą, įsitikinkite, kad įvertinate savo pasiruošimo varžyboms veiksmingumą. Įsitikinkite, kad remiatės objektyviais, išmatuojamais savo pasirodymo rodikliais, o tikslai jums čia padės. Nesėkmes paverskite mokymosi tikslais ir pasitaikius pirmai progai, įtraukite jas į treniruotes. Tačiau nepamirškite ir pagirti savęs už gerai atliktą darbą. Ir galiausiai, savo pasirodymą analizuokite būdami „blaivaus proto“.

Prisiminkite, kad svarbiausia – ne pralaimėjimas, o tai, kaip jūs reaguojate į jį. Povaržybinė apžvalga padės sureaguoti į varžybas tinkamiausiu būdu.

*Straipsnio publikacijai šioje svetainėje buvo gautas autoriaus leidimas. Visą straipsnį anglų kalba galite pasiskaityti čia

  • didinti pasitikėjimą savimi, kai pagirsite save už tai, ką padarėte gerai;
  • rasti būdus, kaip pakeisti treniruotes ir pasiruošimo procesą, kad pagerėtų pasirodymas;
  • priimti sprendimus, remiantis įrodymais, o ne emocijomis.
.

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Komentarai (1)
RSS
V., 2017-11-05 03:08:47
Puikus straipsnis ir vertingi patarimai.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokie psichologiniai sugebėjimai svarbiausi sportininkui?
 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą