Biblioteka Spausdinti El. paštas

"Kai pradėjau tyrinėti "vidinį žaidimą", buvo laikas, kada paduodamas galėjau atsisakyti beveik visų sąmoningų pastangų, todėl padavimas, rodos, įvykdavo savaime, kaip reta nuosekliai ir tiksliai. Maždaug dvi savaites 90 procentų mano padavimų ėjo į aikštelę; paduodamas nepadariau nė vienos dvigubos klaidos. Tuomet vieną dieną mano kambario draugas, taip pat profesionalus tenisininkas, iškvietė mane varžybų. Sutikau ir pusiau juokaudamas pasakiau: "Verčiau saugokis, nes žinau sėkmingo padavimo paslaptį." Kai kitą dieną žaidėme, pirmame geime paduodamas padariau dvi dvigubas klaidas! Kai tik "stengiausi" pasinaudoti savo "paslaptimi", į sceną vėl sugrįžo 1-asis aš, šįkart sumaniai prisidengęs mėginimu "leisti įvykti". 1-asis aš norėjo pasirodyti prieš mano kambario draugą; jis norėjo garbės." (T. Gallwey)

Turiu pripažinti, kad pastarosiomis dienomis aš džiūgauju. Grįžusi iš Europos žaidynių, ant savo darbo stalo radau Vagos dovanėlę - lietuviškai išleistą T. Gallwey knygą "Vidinis teniso žaidimas". Esu labai subjektyvi, bet turbūt kitaip ir negali būti, kai kalbama apie knygas... juk sakoma, dėl skonio nesiginčijama, - džiaugiuosi, kad ši knyga pasirodė lietuviškai. Jos originalas pirmą kartą buvo išleistas 1974 metais ir vis dar yra plačiai skaitomas ir taikomas. Tikiu, tai nemažai pasako apie jos taikomą vertę. Labiausiai dėl to, kad T. Gallwey  atsakinėja į visiems sportininkams rūpimą klausimą - kaip nuraminti nerimstantį protą? Ir nors tai nėra vienintelis galimas atsakymas (juk jei būtų, visi seniai būtų perskaitę šią knygą ir žinotų atsakymą), daliai sportininkų ir trenerių, man rodos, tai bus naudingas sporto psichologijos žinių papildymas. Ir svarbiausia - praplėtimas galvojimo, kad su savo blogomis mintimis būtina grumtis bei stengtis kontroliuoti kiekvieną savo veiksmą.

"Iš patirties galiu pasakyti, kad geriausias būdas nuraminti protą - tai nėra liepti jam nutilti, su juo ginčytis ar kritikuoti už tai, kad nepalankiai jus vertina. Grumtynės su protu nepadeda. Geriausiai veikia mokymasis jį sutelkti". (T. Gallwey)

Ši T. Gallwey knyga man labai "limpa" prie kitos, praeitų metų pabaigoje lietuviškai pasirodžiusios knygos - R. Harris "Laimės spąstai" (Tyto alba). Šioje knygoje pristatoma priėmimo ir pasiryžimo terapija, kuri tampa vis plačiau taikoma psichologijoje. Nereikėtų gąsdintis dėl žodžio terapija - tai tam tikra sistema, kuri leidžia išsiugdyti psichologinį lankstumą ir tvirtumą. JAV, Prancūzijoje ir kitose šalyse atliekami moksliniai tyrimai pateikia vis daugiau įrodymų, kad sąmoningo dėmesingumo, priėmimo ir pasiryžimo principais grindžiama sporto psichologija - veiksmingai padeda sportininkams geriau išnaudoti savo potencialą, patobulinti treniruočių procesą ir gerai pasirodyti varžybose, nepaisant priešstartinio jaudulio.

"Dėmesingumas + Vertybės + Veiksmai = Psichologinis lankstumas
Taikydamas šiuos principus savo gyvenime pamažu lavinsite psichologinį lankstumą. Psichologinis lankstumas - tai gebėjimas sutelkti protą ir dėmesį, būti atviriems, prisitaikyti prie situacijos ir imtis reikiamų veiksmų, kuriuos diktuoja jūsų vertybės." (R. Harris)

Sąmoningo dėmesingumo, priėmimo ir pasiryžimo savireguliacijos sistema grindžiama šešiais pagrindiniais principais, kurie plačiai ir tuo pačiu paprastai pristatomi "Laimės spąstuose". Ir vėlgi, lygiai kaip T. Gallwey knygoje, pristatomi principai praplečia populiariosios savipagalbos principus siūlančius teigiamai mąstyti ir stengtis visuomet gerai jaustis. Ši sistema grąžina mus į realybę, kurioje mes turime įvairių minčių ir jausmų, kur ne visuomet pavyksta jaustis užtikrintais (ypač prieš svarbius startus), o vis tiek reikia daryti savo darbą - kovoti dėl gero žaidimo, geriausio asmeninio rezultato, pergalių ar medalių.

"Tiesa yra tokia, kad mes negalime valdyti savo minčių ir jausmų tiek, kiek norėtume. Žinoma, šiek tiek įtakos daryti galime, bet daug mažiau, nei tikina vadinamieji ekspertai. O štai savo veiksmus kontroliuoti galime, net labai galime." (R. Harris)
 

 

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Dar niekas nekomentavo.
RSS

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą