Ne ten žiūri... Spausdinti El. paštas

Naršydama po internetą, svetainėje atletai.lt po straipsniu radau merginos vardu Kristina komentarą:

"Treneris man yra pasakęs paprastą pavyzdį, ką daro atletui psichologija:
Pastatyt krepšininką tuščioje salėje prie tritaškių linijos, jis iš 16 metimų įmes 16.
Privesk pilną salę žmonių, iš 16 jis įmes 8.
Tada dar pastatyk kitą žaidėją priešais ir tegul jis tik ranką ištiesia (neblokuoja, nieko nedaro, o tik stovi priešais net netrukdydamas), atletas iš 16 įmes tik 4 tritaškius.
Čia tik kaip pavyzdukas, bet kaip gali paveikti psichologija."

Lygiai toks pat klasikinis pavyzdys: padėkite 30 cm pločio lentą tarp dviejų suolų, maždaug 30 cm aukštyje ir ją pereis bet kuris. Tačiau pakelkite tą pačia lentą į 10 metrų aukštį ir pažiūrėkite, kiek drįs ją pereiti? Ar drįsite jūs?

Tačiau klausimas čia kitas - kas sutrukdo ir ką daryti? Turbūt pirmiausias atsakymas, ateinantis į galvą - atletas jaudinosi, išsigando. Kaltinama jo būsena. Lygiai kaip po nevykusių varžybų kaltinama priešvaržybinė būsena, jaudulys. Bet ar tikrai "kaltas" jis?

Viena iš psichologijos teorijų, orientuotų į efektyvų veiklos atlikimą (ne tik sporte, bet ir versle ar bet kurioje kitoje srityje, kur svarbi veiklos kokybė ir aukšti standartai), sako: jaudulys ar baimė tėra emocija, kuri nekenkia veiklos atlikimui. Tai, kas kenkia veiklos atlikimui yra ne ten nukreiptas dėmesys. Atletas stovintis tuščioje salėje ties tritaškio linija dėmesį yra sutelkęs į krepšį ir tai, kaip kamuolys lėks jo link. Atletas stovintis žiūrovų pilnoje salėje ir matantis prieš save varžovą galvoja apie tą varžovą ir būsimus jo veiksmus arba gal net mintyse kuria scenarijus, kaip jo metimas bus blokuotas. Todėl efektyviam veiklos atlikimui svarbi taisyklė:

Jauskis kaip jautiesi, tai nesvarbu, bijai - bijok, džiaugiesi - džiaukis, tik dėmesį koncentruok į esminius dalykus!

Ir nors ši mintis labai skiriasi nuo klasikinės sporto psichologijos, liepiančios keisti savo būseną, jos veiksmingumas patvirtintas moksliniais tyrimais.

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Dar niekas nekomentavo.
RSS

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą