Sportininkų priešas - agresija, keiksmai ir pyktis Spausdinti El. paštas
Paulius Matulevičius
"Vakarų ekspresas" (2011-01-29)

Zigmundas Froidas yra teigęs, kad sportinė veikla agresiją paverčia pozityvia dvasios energija, tačiau kai kurių sportininkų pavyzdžiai byloja visai ką kitą.

Klaipėdos sporto mėgėjai, į stadionus ir arenas atėję stebėti varžybų, neretai lieka priblokšti - žinomi ir aukštumų pasiekę sporto visuomenės veikėjai keikiasi lyg paaugliai, o kartais nesusivaldę sugeba į darbą paleisti ir kumščius.

V. Lekevičiaus protrūkiai

Iš klaipėdiečių sporto atstovų tikriausiai didžiausiu karštakošiu būtų galima pavadinti ekscentriškąjį "Atlanto" klubo prezidentą Vacį Lekevičių. Jis yra pasižymėjęs tiek futbolo, tiek krepšinio arenose.

Visai neseniai, mažiau nei prieš metus, žiniasklaidoje mirgėjo V. Lekevičiaus pavardė su užrašais: "Pagrasino užmušti kelis varžovus".

Tai įvyko 2010 metų vasarį, kai per Klaipėdos miesto salės futbolo pirmenybių ketvirtfinalio rungtynes "Klarksono-Plikių" komandai atstovaujantis V. Lekevičius neatlaikė ir pažėrė krūvą keiksmažodžių bei grasinimų, be to, per plauką nepaleido į darbą kumščių.

Tiesa, buvo ir tokių atvejų, kuomet jis per sporto varžybas pasinaudojo ir kumščiais - 1994 m., dar būdamas "Atlanto" vartininkas, per vienerias rungtynes paliko vartus ir sumušė du jį įžeidinėjusius varžovų komandos sirgalius.

2000-ųjų balandį Vilniuje per Lietuvos futbolo čempionato rungtynes tarp "Atlanto" ir "Žalgirio" V. Lekevičius užpuolė bei sumušė šoninį teisėją. Už tai iki sezono pabaigos jam buvo uždrausta per rungtynes būti šalia atsarginių žaidėjų suolelio.

2005 metais per atsakomąsias UEFA taurės kvalifikacinio etapo rungtynes tarp "Atlanto" ir "Rhyl" vėl trūko trenerio kantrybė - strategas užsipuolė ir apkumščiavo svečių komandos vartininką Geraldą McGuiganą.

Ne kartą sportines emocijas bei keiksmus V. Lekevičius liejo ir Klaipėdos senjorų krepšinio pirmenybėse.

Iškeikė arbitrus

Ne kartą keiksmais žiūrovus bei teisėjus buvo pribloškęs ir dabartinis Klaipėdos "Neptūno" ekipos žaidėjas Simas Galdikas.

Jis 2007 metais Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) pirmenybėse rodė akivaizdžią nepagarbą teisėjams - 203 cm ūgio žaidėjas, užsidirbęs penktąją ir dar techninę pražangą, nesutiko su teisėjų sprendimu, karštai aiškinosi ir prieštaravo bei necenzūriniais žodžiais išdėjo juos į šuns dienas.

Negana to, didžiosios pertraukos metu dar porą ne itin malonių frazių teisėjams leptelėjęs S. Galdikas buvo nubaustas diskvalifikacine pražanga. Jam buvo uždrausta salėje stebėti rungtynes.

LSKL direktoratas, apsvarstęs šį incidentą, nusprendė, kad žaidėjas pažeidė garbaus elgesio taisykles. Tuomet jis buvo diskvalifikuotas iki sezono pabaigos.

Susimušė krepšininkai

2008 metais Klaipėdos krepšinio mėgėjus nustebino draugiška turėjusi būti dviejų pajūrio ekipų: "Neptūno" ir "Naftos-Uni-Laivitės" dvikova. Žiūrovai buvo pakraupę nuo regimo vaizdo: žaidėjai vieni kitiems laidė keiksmus ir net paleido į darbą kumščius.

Tuomet dėl kibios gynybos ir necenzūrinių žodžių vienas kitam į atlapus kibo neptūniečių ir "Naftos-Uni-Laivitės" žaidėjai.

Įvykių epicentre buvo tas pats S. Galdikas (tuomet rungtyniavo "Naftos-Uni-Laivitės" komandoje), taip pat krepšininkai Paulius Morkeliūnas, Mindaugas Mockus, Osvaldas Kurauskas.

Aikštėje kilo sumaištis, vieni kitus stumdyti, o kiti ir raminti, ėmė ir daugiau krepšininkų. Visa laimė, rimtesnių sveikatos sužalojimų nepatirta.

Tribūnose susirinkę krepšinio specialistai net garsiai kalbėjo, kad tokias draugiškas rungtynes apskritai reikėtų nutraukti.

Grįžo kruvina nosimi

2008 metais interneto platybėse mirgėjo vaizdeliai po įvykusio "Neptūno" žaidėjo Vaidoto Pridotko ir Kauno "Aisčių-Atleto" krepšininko Valdo Dabkaus konflikto.

Visas rungtynes atkakliai grūmęsi krepšininkai eidami į rūbines apsistumdė ir V. Dabkus grįžo atgal ant parketo su kraujuojančia nosimi. Netrukus atgal pakviestas V. Pridotkas savo kaltę neigė.

Aptalžė teisėją

2009 metais Klaipėdos sporto pasaulį pribloškė dar vieną žinia: krepšininkas arbitrą pamokė kumščiais.

Senjorų čempionate dalyvavęs žaidėjas Ričardas Biliartas sumušė teisėją Vidmantą Razutį.

Anot liudininkų, po susitikimo krepšininkas puolė teisėją, tačiau jį sulaikė komandos draugai.

Vis dėlto krepšininko pyktis neatlėgo. Kitądien Vlado Knašiaus krepšinio mokykloje sūnaus žaidimą stebėjęs R. Biliartas per vaikų rungtynių pertrauką smogė 41-erių V. Razučiui į veidą. Šis iškvietė policijos pareigūnus, abu vyrai buvo pristatyti į Klaipėdos apskrities VPK 1-ąjį policijos komisariatą.

R. Biliartą nubaudė posėdžiavusi Klaipėdos krepšinio federacija - krepšininkas metams buvo diskvalifikuotas iš federacijos organizuojamų varžybų.

Mušėsi ir merginos

Lietuvos sporto pasaulis prisimena ir daugiau nemaloniais incidentais pasibaigusių įvykių: 2004 metais Klaipėdoje per Lietuvos krepšinio lygos rungtynes Robertas Javtokas (tuomet buvo Vilniaus "Lietuvos ryto" kapitonas) alkūne į galvą smogė buvusiam "Neptūno" kapitonui Mindaugui Bugiui.

2005 metais taip pat Klaipėdoje per Lietuvos moterų krepšinio lygos rungtynes kilo nesutarimas tarp dviejų dailiosios lyties krepšininkių - Marijampolės "Arvi" komandos aukštaūgė Nadja Mogran griebė už plaukų "Lemminkainen" žaidėjai Kristinai Ūsaitei.

2006 metais Vilniuje krepšininkas Janas Jurgo nokautavo teisėją. Pastarajam diagnozuotas smegenų sutrenkimas. 2008 metais Kaune teisėją buvo sumušęs ir krepšininkas Martynas Linkevičius.

2009 metais po Nacionalinės krepšinio lygos aštuntfinalio rungtynių Vilniaus "Perlo" žaidėjas Žydrūnas Kelys smogė į veidą Vilniaus "Akademijos" krepšininkui Šarūnui Sliesoraičiui. Šį teko išvežti į ligoninę.

Ledo ritulyje jau seniai gyvuoja muštynių tradicijos, tai jau beveik neatsiejama žaidimo dalis.

"Emocijos ir protas - nesuderinami"

Vytautas ČEPAS, psichologas:

Sportas ir yra emocijos. Jo paskirtis išsikrauti, sukelti džiaugsmo proveržius. O kai liejasi emocijos, tuomet protas nukeliauja į antrą planą.

Žinoma, reikia kultūringai lieti emocijas, tačiau sporto pasaulio įvykiai įrodo, kad toli gražu ne visuomet tai sugebama.

Vieni lieja emocijas plėšydami marškinėlius, kiti - čiuoždami ant stadiono žolės, treti - įžeidinėdami varžovus, keikdamiesi ar skėsčiodami rankomis. Varžovų žeminimas, kitaip tariant, pylimas druskos ant žaizdos, - sporto nepuošia. Tai žemo intelekto demonstravimas.

Kartais konfliktus išprovokuoja patys teisėjai, prastas jų darbas. Kiti varžovai, žinodami, kad sportininkas yra emocionalus, greitai užsidegantis, bando specialiai išprovokuoti. Tiesiog norėdami sukompromituoti. Tarkime, klaipėdietis V. Lekevičius yra ūmaus temperamento, jį varžovai tiesiog išprovokuoja. Jis tikrai to nedaro dėl garbės, kad išpopuliarėtų. Jo amžiuje to nereikia.

Tikriausiai visi pamena krepšininką Denisą Rodmaną, kuris aikštėje daugiau garsėjo savo ekstravagantišku elgesiu: tatuiruotėmis, auskarais, šokiruojančiomis šukuosenomis, konfliktais nei žaidimu. Kiti sportininkai tiesiog bando sudirginti žiūrovą. Tokius sportininkus labiau įsimena, nei, tarkime, daug gabesnius, bet ramius ir sutinkančius su kiekvienu teisėjo sprendimu.

Kita vertus, žiūrovai ateina į varžybas vien dėl to, kad pasikrautų adrenalino ir emocijų. Reikia emocijų, tačiau kartais jas sportininkai tiesiog turėtų reikšti santūriau.

Pasitaiko ir tokių aistringų sirgalių, kurie stebėdami varžybas taip įsijaučia, kad net patiria infarktus ar širdies smūgius. Sporto galia ir emocijos vaidina nemenką vaidmenį.

"Pykčiu nieko nepasieksi"

Simas GALDIKAS, "Neptūno" žaidėjas:

Pastaruoju metu esu šiek tiek nurimęs. Nebepasiduodu emocijoms. Turbūt subrendau, nežinau. Iš tiesų, turėjau labai gerą trenerį Kęstutį Milę. Jis įteigė nerodyti savo pykčio, kadangi nieko tuo nepasieksiu. Kiekvieną dieną šiuos žodžius "kaldavo" ir "kaldavo". Visa tai padėjo psichologiškai. Manau, treneris mane pakeitė, pradėjau kitaip žiūrėti į krepšinį.

"Konfliktų pirmas nepradedu"

Vacys LEKEVIČIUS, "Atlanto" klubo prezidentas:

Būti vienam emocingiausių bei agresyviausių niekada nesiekiau ir nesiekiu.
Aš tikrai nesu konfliktiškas žmogus, konfliktų pirmas niekada nepradedu. Kas pažįsta, žino, kaip iš tiesų yra. Visi suprantame, jog taip elgtis negalima. Sportas - nenuspėjamas dalykas. Daug emocijų.

Prasiveržia mano emocijos, įkarštis. Viskas per sportą. Kitą kartą, kai matai neteisybę, tiesiog nežinai, kaip su ja kovoti, juk negali užmerkti akių.

2005 metais mane ne juokais buvo įpykdę Velso komandos atstovai. Jų šalyje gal ir normalu užgaulioti, spjaudytis ir gestikuliuoti, Lietuvoje tai tikrai nenormalu. Man ir mano komandai - tai buvo tikrai žiaurus įžeidimas. Jeigu kas mano, kad atvažiavęs amerikonas ar japonas, ar dar kas gali daryti ką tik nori, tai aš nežinau. Jeigu aš Anglijoje po laimėtų varžybų taip kaip jie pasielgčiau, neįsivaizduoju, kaip iš ten išvažiuočiau. Ten stumdėsi visa komanda, o kažkodėl išskyrė V. Lekevičių.

"Už keiksmus - bausmės"

Antanas NARVILAS, Klaipėdos badmintono treneris, Lietuvos neįgaliųjų badmintonininkų rinktinės strategas:

Mūsų federacija ruošia projektą, pagal kurį už nekorektišką elgesį, tarp jų ir keiksmažodžius, sportininkai ir treneriai būtų baudžiami piniginėmis baudomis. Mūsų sporte keiksmažodžiai nėra itin dažnas reiškinys, kaip pavyzdžiui, tarp kovinių sporto šakų atstovų arba net tarp krepšininkų. Su šiomis blogybėmis reikėtų kovoti bendromis pastangomis.

"Sportas - ne karas"

Vladas KUIZINAS, Lietuvos rankų lenkimo federacijos prezidentas:

Kartą per Europos ar pasaulio rankų lenkimo varžybas mane pribloškė, berods, Gruzijos atstovo elgesys: jis po pralaimėtos kovos iškėlė rankų lenkimo stalą ir sviedė į žiūrovus. Įsivaizduokite, stalas gana sunkus, dviese jį nešti nėra lengva. Tai vaizdas tikrai buvo šokiruojantis. Teisėjas per varžybas padarė klaidą ir tai gruziną itin įsiutino.

Taip elgtis nedera. Manau, kad patys atletai turi įsikalti sau į galvą, kad sportas nėra karas ar mūšio laukas. Visur pasitaiko klaidų, niekas nuo to neapsaugotas. Žinoma, visada reikia siekti pergalių sporto arenose, rodyti emocijas, tačiau tik gerąsias. Grumtis reikia, bet po rungtynių talžyti antausius - niekada. Gerbiu sportininkus, kurie po įnirtingos kovos prieina ir draugiškai paspaudžia ranką.

Dažnai krepšinio, futbolo varžybose liejasi keiksmai, net iš žaidėjų lūpų galima išskaityti, ką jis norėjo pasakyti. Dažniausiai pastebimi rusiški keiksmažodžiai. Juk būtent nuo keiksmažodžių prasideda įvairiausi incidentai ir į darbą yra paleidžiami kumščiai.

Manau, visos sporto šakos turėtų kovoti prieš tai griežtomis bausmėmis ir negailestingai. Jei tokie įvykiai kartojasi, tokį sportininką apskritai reikėtų diskvalifikuoti.

Jūs galite komentuoti šita straipsnį
Vardas:
Pavadinimas:
Komentaras:


  Komentarai (1)
RSS
\"Sportas - ne karas
andrius, 2011-10-08 13:45:16
nesamone. kas siais laikais sporte eina ne iki kraujo? turi viska atiduoti, nesvarbu kokia kaina

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.3.0

 
Kokia valios savybė svarbiausia sportininkui
 

© 2006 — 2015 Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą